
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | PC Pin, Solder |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 277 V |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 12.8 mm |
| Packaging | Tube |
| Depth | 5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Number of Contacts | 1 |
| ELV | Compliant |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Throw Configuration | SPST |
| Max Voltage Rating (AC) | 277 V |
| Coil Voltage (DC) | 5 V |
| Coil Current | 24 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 208 Ω |
| Operate Time | 5 ms |
| Contact Current Rating | 3 A |
| switching current | 3 A |
| Switching Voltage | 250 VAC, 30 VDC |
| Coil Power | 120 mW |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
